Tízéves a városi túrák! Azaz tízéves volt nemrég, 2023 őszén…
Kissé megfeledkeztünk erről a remek évfordulóról, talán mert jó pár egyéb jubileummal is dolgunk akadt a közelmúltban: 2022-ben ünnepeltünk az Átjáró 15 éves fennállását, de az éven lett 10 éves a Privát félmúlt Miskolcon sorozatunk is. 2023-ban az avasi kilátó 60 éves születésnapjára fókuszáltunk (a januári Miskolc fényei után az augusztusi Kilátó-60, illetve a decemberi avatás kötötte le az energiákat). Mindezek mellett a Rock-50 évfordulóhoz is csatlakoztunk, illetve a Palotaszálló születésnapi programjába is beszálltunk.
2023 őszén lettünk tehát 10 évesek a városi túrák programsorozattal, míg a túrákra épülő kiadvány-sorozatunk 5. számát szintén most nemrég, novemberben mutattuk be egy kiliáni túrával összekötve. A 2013-ban induló Utánam, srácok! projektünk első túrái az avasi kilátót és a pincesorokat, illetve a Weidlich palotát vizslatták. 2014-ben további túrák következtek: a Villanyrendőrtől induló Tízezer lépés Miskolcon; a Weidlich-Udvar Napja; egy bortúra az Utánam Srácok Fesztiválon; és az első lakótelepi túránk a Győri kapuban. Az évk során jó néhány további túrát vezettünk az Avason, a pincesorokon, és/vagy a kilátóhoz, az egyik speciális az Avas Noir címet viselte. Gyakran kalandoztunk a belvárosban is, egy ízben az Artmagazin csapatával közösen (a Győri kapuban a Kollektív Házat és a vasgyárat is felkerestük), és Modern Miskolc túrák is előfordultak. Többször jártunk a Kiliánban, a vasgyárból indulva a Győri kaput is újra felkerestük egy rendhagyó, rendszerváltáshoz kapcsolódó sorozat alkalmával, de Lillafüred is gyakori célpontunk lett, ahol egyszer a Sziklába is sikerült bejutnunk.
Az Utánam Srácok városi túrák rokona, a Koffertúrák, amely a belváros és Avas mellett, Lillafüredre is kiterjedt, de kalandoztunk Rozsnyón és Gombaszögön is!
Az előzmények természetesen korábbi évekre nyúlnak vissza: Ipari szafarik szervezésében vettünk részt a Factoryval közös Műszakváltás és Tudásgyár projektekben, több terepbejárást szerveztünk egyetemi hallgatónak, partnereknek és kutatóknak a vasgyári kolónián és a volt Pereces-bányatelepen különböző projektek során (Acélváros-Miskolc Retúr projekt, Kerek Perec, Tündérkert stb.). Különböző interaktív játékos vetélkedőket is szerveztünk 2009-től kezdődően a fentebb említett Műszakváltás és Tündérkert programok mellett az Egyszer volt, hol nem volt…, majd a későbbi Utánam, srácok és Avasi Disputa projektek keretei között – ezek a vetélkedők a városi séták mellett a későbbi Koffertúrákat is megelőlegezték, de erről most nem szól a fáma…
Néhány visszaemlékezéssel és fotókkal emlékezünk meg minderről a 10 évvel ezelőtti szervezőktől!
Vörös Júlia
A minap szembe jöttek velem az Utánam, srácok-kalandunk képei a levelesládám bugyraiból. Megdöbbentett a képek szépsége, mélysége, az általuk elbeszélt találkozások, a népes és még népesebb séták résztvevőinek megragadó portréi.
Mennyi kíváncsi, fénylő tekintet! Mennyi elábrándozó, elgondolkodó arc! Mintha mindenki tökéletesen tisztában lett volna azzal, hogy ezek a találkozások kivételesek. Mintha mindenki pontosan érezte volna, hogy ami szóban forog – Miskolc városának múltja, jelene, jövője – tehát az a szellemi és materiális örökség, amely voltaképp a város élő lelke, valami szent és sérthetetlen. Történjen bármi. Arra emlékszem, hogy bár sokan sokfélék voltunk – valaki rengeteget, valaki keveset tudott a városról, valaki ahhoz értett, hogy terekben, valaki ahhoz, hogy történelmi időkben gondolkodjon, valaki azt tudta, hogy szólítsa meg az itt és most-ot, valaki azt, miképp induljunk el és hova tartsunk – egyetlen dologban azonban biztosan egyeztünk: ugyanazt a láthatatlan szemüveget viseltük.
Ezzel a szemüveggel nézve a város olyan, mint egy örökké változó, halhatatlan élőlény, amely hátára kapva az évszázadokat, ujján pörgetve az évtizedeket sokezer ember boldogulásának tanúja. Az emberek pedig teszik a dolgukat. Mindenki, ami tőle épp telik. Ha rajtad van a szemüveg, tisztábban látod, mit hozol magaddal, mihez van még hozzáférésed a múltból, s mi mindent kezdhetsz vele a 21. századi életünkben.
Egy efféle alulról jövő társadalmi kezdeményezés, mint amilyen létre hívta az Utánam, srácok-sétákat, műhelyeket, fesztiválokat is – s amilyen az Észak-Keleti Átjáró Egyesületet és útitársait folyamatosan élteti voltaképp felhívás keringőre: keringőre a láthatatlan szemüvegben.
Mindig hálás leszek, hogy zalaegerszegiként Miskolcon indulhattam el a felnőtté válás útján, majd felnőttként újra kapcsolódhattam ezerarcú lényéhez. A szemüvegben keringőzők arcait se fogom feledni az ezerarcú felséges táncparkettjein…
További megszólalók: https://utanamsracok.blogspot.com/2024/01/10-eves-az-utanam-sracok-varosi-turak.html